Dünyada koronavirus (COVID-19) pandemiyasının hələ də davam etdiyini nəzərə alaraq, azərbaycanlı dənizçilərin öz vəzifələrini maneəsiz həyata keçirməsini təmin etmək üçün növbəti mühüm qərar qəbul edilib. Belə ki, Azərbaycan dənizçilərinin şəxsiyyət sənədi və “Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair beynəlxalq konvensiya”nın tələblərinə uyğun olaraq verilən sertifikatların (diplomların) etibarlılıq müddətinin bitmə ehtimalı bəzi mühüm addımların atılması zərurətini yaradıb. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyi dənizçilərimizin şəxsiyyət sənədi və sertifikatlarının (diplomlarının) etibarlılıq müddətini 31 dekabr 2021-ci il tarixinədək uzadıb.
Verilən qərara əsasən, agentlik tərəfindən bu istiqamətdə bir sıra işlər görülüb. Beynəlxalq Dəniz Təşkilatına, dövlət liman nəzarəti və bayraq nəzarətini həyata keçirən qurumlara, azərbaycanlı dənizçilərə, gəmi sahiblərinə, gəmiçilik şirkətlərinə, həmçinin gəmiləri heyətlə komplektləşdirən agentliklərə və aidiyyəti şəxslərə bildiriş göndərilib.
Dövlət Dəniz Agentliyi Azərbaycan Respublikası və xarici dövlət bayrağı altında üzən gəmilərdə dənizçilərimizin çalışdığını nəzərə alaraq onların etibarlılıq müddəti bitmiş – “Dənizçinin şəxsiyyət sənədi”nin və sertifikatlarının (diplomlarının) etibarlılıq müddətini aşağıdakı tələblərə riayət olunmaqla 31 dekabr 2021-ci il tarixinədək uzadır.
Gəmiləri heyətlə komplektləşdirən aidiyyəti agentliklər, gəmiçilik şirkətləri və ya dənizçilər aşağıda qeyd olunan sənədlərlə birlikdə etibarlılıq müddətinin uzadılmasına dair müraciət formasını elektron şəkildə təqdim etməlidir:
– Gəmiləri heyətlə komplektləşdirən aidiyyəti agentliklər, gəmiçilik şirkətləri və ya dənizçilər tərəfindən uzadılma səbəbinin əsaslandırılmasına dair məktub;
– Mövcud şərtlərə əsasən, liman və ya miqrasiya qurumundan gəmini tərk edə bilməməsi barədə yazılı bəyanat və ya rəsmi bildiriş;
– Əmək müqaviləsinin surəti.
Xatırladaq ki, dənizçilərin etibarlılıq müddəti bitmiş – “Dənizçinin şəxsiyyət sənədi”nin, sertifikatların (diplomların) etibarlılıq müddəti ilkin mərhələdə 1 iyul 2020-ci il, 1 oktyabr 2020-ci il, 31 dekabr 2020-ci il, 31 mart 2021-ci il, 30 iyun 2021-ci il, daha sonra isə 30 sentyabr 2021-ci il tarixinədək uzadılmışdı.

State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies extends the validity of identity documents and certificates of Azerbaijani seafarers until 31 December 2021.
State Maritime Agency has already informed the International Maritime Organization, Azerbaijani seafarers, ship owners, shipping companies, Port State Control and Flag State Authorities, manning/crewing agencies and other individuals concerned about the adopted procedures for the mitigation of disruption to the delivery of essential services in the wake of COVID-19 pandemic.
The possibility of expiration of seafarers' identity documents and certificates issued in line with the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers, has necessitated taking decisive steps.
Taking into account the seafarers who are working onboard Azerbaijani and foreign-flagged ships that are currently undertaking international voyages, State Maritime Agency will extend the validity of expired seafarers' identity documents and certificates until 31 December 2021 subject to the following conditions.
It is important to note that relevant manning/crewing agencies, shipping companies, and seafarers shall submit the following documents electronically in addition to the application for the extension of the validity:
- an official letter from the concerned ship owner/principal, crewing agent, or seafarer stating the reason for the extension;
- a written statement or official issuance from the port or immigration Authority that disembarkation is not allowed in the wake of the current circumstances;
- copy of valid employment contract.
It is noteworthy that the validity of expired seafarers' identity documents and certificates initially was extended until 01 July 2020, 01 October 2020, 31 December 2020, 31 March 2021, 30 June 2021, and then until 30 September 2021.