Birləşmiş Millətlər Təşkilatının nüfuzlu orqanı olan Beynəlxalq Dəniz Təşkilatı koronavirus (COVID-19) pandemiyası dövründə dənizçi peşəsinin “xüsusi diqqətə ehtiyac olan” peşə kimi nəzərə alınaraq müvafiq tədbirlərin görülməsi barədə 174 üzv dövlətə tövsiyə məktubu ünvanlamışdır. Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının tövsiyəsinə Azərbaycan Respublikası daxil olmaqla 46 üzv dövlət riayət edib.
Azərbaycan dövlətinin koronavirus pandemiyası dövründə dəniz nəqliyyatı sahəsinə, bu sahədə çalışan dənizçilərin həyatına xüsusi diqqət yetirməsi Beynəlxalq Dəniz Təşkilatı tərəfindən yüksək dəyərləndirilib.
Qeyd edək ki, koronavirus (COVID-19) pandemiyası dövründə dənizçi peşəsinin xüsusiyyətləri və xüsusilə onların tez-tez müxtəlif ölkələrə səyahət etməli olduqları nəzərə alınmaqla dənizçilərin qarşılaşdıqları və qarşılaşa biləcəkləri çətinliklərin aradan qaldırılması məqsədilə Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının tövsiyələri əsasında Dövlət Dəniz Agentliyi tərəfindən zəruri tədbirlər həyata keçirilir və bu proses daim diqqətdə saxlanılır.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Dəniz Təşkilatı tərəfindən üzv dövlətlərə ünvanlanan məktubda, koronavirus (COVID-19) pandemiyasının törətdiyi fəsadlar nəticəsində gəmi heyətinin dəyişdirilməsi zamanı tez-tez böhran vəziyyətinin baş verməsi, dənizçilərin hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə bağlı Təşkilata çoxlu sayda müraciətlərin daxil olması və bunların qarşısının alınması məqsədilə dənizçilərin təhlükəsiz, maneəsiz gediş və gəlişinin təmin olunması, həmçinin lazımi tibbi vasitə və yardımlarla təchiz edilməsi, bu istiqamətdə müvafiq tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar olaraq Təşkilata məlumat verilməsinin tələb olunduğu vurğulanmışdır.

The International Maritime Organization, a United Nations specialized agency, sent an advisory letter to all 174 Member States urging to designate seafarers “as key workers” and to implement relevant measures during the coronavirus (COVID-19) pandemic. 46 Member States, including Azerbaijan implemented the recommendation of the International Maritime Organization.
The International Maritime Organization has strongly applauded Azerbaijan's special attention to the maritime transport sector and the lives of seafarers during the coronavirus pandemic.
It is noteworthy that during the coronavirus (COVID-19) pandemic, given the characteristics of the seafaring profession and especially the fact that they often have to travel to different countries, the State Maritime Agency is taking necessary measures in line with the recommendations of the International Maritime Organization to surmount the difficulties that seafarers experienced or may encounter and this process is being kept under constant observation.
It should be pointed out that the letter sent by the International Maritime Organization to the Member States emphasized that due to a number of appeals received by the Organization concerning the mounting crew change crisis and gross violations of seafarers' rights as a fatal consequence of the coronavirus (COVID-19) pandemic, the Organization should be informed for the purpose of preventing these issues by facilitating safe and unhindered movement for embarking or disembarking as well as ensuring seafarers’ access to medical care and facilities and imposing appropriate measures in this regard.