Avropanın ən qabaqcıl dəniz dövlətlərini geridə qoyan ölkəmiz dəniz nəqliyyatı sahəsində qoşulduğu beynəlxalq konvensiyaların icrası ilə bağlı mühüm addımlar atmaqdadır. Dövlət Dəniz Agentliyi azərbaycanlı dənizçilərin şəxsiyyət sənədi və sertifikatlarının (diplomlarının) etibarlılıq müddətini 31 mart 2021-ci il tarixinədək uzadıb.
Səbəb dünyada hələ də davam edən koronavirus (COVID-19) pandemiyasıdır. Bununla bağlı, Dövlət Dəniz Agentliyi tərəfindən aidiyyəti işlər görülüb və Beynəlxalq Dəniz Təşkilatına, Dövlət Liman Nəzarəti və Bayraq nəzarətini həyata keçirən qurumlara, azərbaycanlı dənizçilərə, gəmi sahiblərinə, gəmiçilik şirkətlərinə, həmçinin gəmiləri heyətlə komplektləşdirən agentliklərə, digər aidiyyəti şəxslərə bildiriş göndərilib.
Azərbaycanlı dənizçilərinə verilən şəxsiyyət sənədi və “Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair Beynəlxalq Konvensiya”nın tələblərinə uyğun olaraq verilən sertifikatların (diplomların) etibarlılıq müddətlərinin bitmə ehtimalı bəzi mühüm addımların atılması zərurətini yaradıb.
Dövlət Dəniz Agentliyi Azərbaycan Respublikası və xarici dövlət bayrağı altında üzən gəmilərdə dənizçilərimizin çalışdığını nəzərə alaraq, onların etibarlılıq müddəti bitmiş Dənizçinin Şəxsiyyət Sənədinin və sertifikatlarının (diplomlarının) etibarlılıq müddətini aşağıdakı tələblərə riayət olunmaqla 31 mart 2021-ci il tarixinədək uzadır.
Gəmiləri heyətlə komplektləşdirən aidiyyəti agentliklər, gəmiçilik şirkətləri və ya dənizçilər aşağıda qeyd olunan sənədlərlə birlikdə etibarlılıq müddətinin uzadılmasına dair müraciət formasını elektron şəkildə təqdim etməlidirlər:
- Gəmiləri heyətlə komplektləşdirən aidiyyəti agentliklər, gəmiçilik şirkətləri və ya dənizçilər tərəfindən uzadılma səbəbinin əsaslandırılmasına dair məktub;
- Mövcud şərtlərə əsasən liman və ya miqrasiya qurumundan gəmini tərk edə bilməməsi barədə yazılı bəyanat və ya rəsmi bildiriş;
- Əmək müqaviləsinin surəti.
Xatırladaq ki, dənizçilərin etibarlılıq müddəti bitmiş Dənizçinin Şəxsiyyət Sənədinin, sertifikatların (diplomların) etibarlılıq müddəti ilkin mərhələdə 1 iyul 2020-ci il, 1 oktyabr 2020-ci il, daha sonra isə 31 dekabr 2020-ci il tarixinədək uzadılmışdır.

State Maritime Agency will extend the validity of seafarers' identity documents and certificates of Azerbaijani seafarers who are currently serving onboard ships engaged in the international voyages until 31 March 2021.
It is noteworthy that the validity of expired seafarers' identity documents and certificates initially was extended until 01 July 2020, 01 October 2020 and then until 31 December 2020.
State Maritime Agency has already informed the International Maritime Organization, Azerbaijani seafarers, ship owners, shipping companies, Port State Control and Flag State Authorities, manning/crewing agencies and other individuals concerned about the adopted procedures for the mitigation of disruption to the delivery of essential services in the wake of COVID-19 pandemic.
The possibility of expiration of seafarers' identity documents and certificates issued in line with the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers, has necessitated taking decisive steps.
Taking into account the seafarers who are working onboard Azerbaijani and foreign-flagged ships that are currently undertaking international voyages, State Maritime Agency will extend the validity of expired seafarers' identity documents and certificates until 31 March 2021 subject to the following conditions.
It is important to note that relevant manning/crewing agencies, shipping companies, and seafarers shall submit the following documents electronically in addition to the application for the extension of the validity:
- an official letter from the concerned ship owner/principal, crewing agent, or seafarer stating the reason for the extension;
- a written statement or official issuance from the port or immigration Authority that disembarkation is not allowed in the wake of the current circumstances;
- copy of valid employment contract.